EXTRA: Den fördjupande bilden av dagens Riordan-dopningsdom

Jerry Riordan lutar sig mot en bil.

Så var det dags för Jerry Riordan att hamna i strålkastarljuset på nytt. Ännu en gång av så att säga fel anledning. Och det är en påse blandat, en cocktail av olika omständigheter och händelser som lett till ett större ärende och där domen från Svensk Travsports ansvars- och disciplinnämnd (STAD) till sist denna aprilonsdag nu kommit. Där man dömer honom till 100.000 kronor i böter och sex månaders avstängning.

Det handlar om vaccinationsfusk (förfalskade vaccinintyg för 13 hästar som för icke startberättigade hästar anmälts till lopp över 148 gånger), vi har innehav och behandling av hästar med FuraZone, ett preparat som inte är tillåtet i Sverige och – inte minst – ett stort antal behandlingar (14 stycken) där medlet Carbesia (Imidocarb) är inblandat. Och det är i synnerhet kring det sistnämnda som det blir synnerligen och extra intressant.

Jag skrev nämligen under fjolåret om märkligheter kring två av Jerry Riordans tidigare dopningsärenden, och det är viktigt att ha med sig in i det här, då det nämligen finns en koppling till fall av systematisk manipulation/dopning av Carbesia i Frankrike.

Nu har alltså det aktuella ämnet dykt upp igen. På nytt hos Halmstadstravets Riordan!

Men vi tar det hela från början.

Det var i augusti i fjol som jag på denna sida gjorde en djupdykning kring den stora dopningsrazzian i Frankrike 2022. Det var en tidig morgon i mars det året som en samlad och sällan tidigare skådad razziaaktion gällande dopning i Frankrike påbörjades.

Klockan hade knappt ens passerat sex, när den franska polisen efter lång tids spaning, avlyssning och utredning nu slog till mot ett flertal olika ställen i landet. Både i stall rörande fullblod och på travanläggningar, bland annat på det välkända travnästet Grosbois i Paris.

Jag hamnade i denna omfattande historia av en anledning. Det var när det gick upp för mig att två olika dopningsfall som hade berört Halmstadtränaren Jerry Riordan genom åren handlade om … samma medel. Samma – får ändå sägas – ovanliga och märkliga medel. Första gången var 2016, då hästen Tinamo Jet i samband med en start i Norge lämnade ett positivt dopningsprov. Jerry Riordans travare testades efter sin tredjeplats på Klosterskogen den 26 mars detta år. Analysen visade på förekomst av substansen Imidocarb, också kallat Carbesia.

Det har i Europa senaste året ryktats om att Imidocarb kan ha en prestationsbefrämjande effekt på häst”, skrev Svensk Travsport (ST) för övrigt i samband med fallet.

– Jag visste att Imidocarb fanns i hästen, men hade de gått in på internet och sökt i 30 minuter hade de fått reda på allt de behöver. Det är inte prestationshöjande. Allt det gör är att döda bakterier. Det känns som att någon är ute efter mig. Det är så konstigt att de försöker sätta dit mig för något som är lagligt, sade Jerry Riordan den gången.

Ämnet dök alltså senare upp runt Jerry Riordan på nytt, sju år därpå, i augusti 2023. Den här gången efter storsegern i det finska Stokriteriet, som avgjordes den 12 augusti i Tammerfors. Hästen var Lightning Stride och var som sagt först i mål i loppet. För detta positiva prov dömdes Riordan denna gång till böter och Lightning Stride blev dessutom av med sitt förstapris på närmare 300.000 kronor.

– Det är frustrerande. Jag fick ett mejl från Hippos där de säger att det handlar om substansen Imidocarb eller det kallas också medicinskt för Carbesia. Det är ett lagligt ämne som det är fyra dagars karenstid på. I hästens journal står det att hon fått det den 6 juli, alltså karens till den 10 juli. Det används bland annat för borrelia. Jag är så förbannad, dundrade Riordan nu – igen.

Ytterst noterbart är att en av de riktigt fula fiskarna som tas i den franska dopningsrazzian 2022 hette Luc Gabeur, och verkade i det så kallade Sagara-stallet. En tränare på fullblodssidan och som hade avlyssnats av polisen. Här kom man mer konkret in på vilka ämnen som använts och här blir det än mer intressant. Ett av medlen som far och son Luc och Baudouin Gabeur under en period frekvent använde för att förbättra sina hästar var Carbesia och vitamin B12-behandlingar. Carbesia, ett godkänt läkemedel för till exempel nötkreatur och hundar, för fall av piroplasmos som är en parasitisk sjukdom som överförs av fästingar. Oavsett om deras djur var sjuka eller inte använde de ”behandlingsmetoden” mycket under en period.

I en konversation mellan far och son sades bland annat följande, skrev den franska tidningen Le Monde:

”Kring dopningen, jag undrar om Carbesia och allt det där, om det var det som hindrade dem från att flyttas häromdagen”, i en diskussion kring att transportera hästar mellan olika stallar, något som hindrades på grund av en misslyckad behandling på en av hästarna, av just Carbesia.

Enligt den franska tidningen ”Ouestfrance” erkände Baudouin Gabeur mycket riktigt senare att han hade nyttjat Carbesia på vissa av stallets hästar, i prestationshöjande syfte.

Och så skriver vi nu april 2025. Och ämnet Carbesia dyker alltså upp runt Jerry Riordan – på nytt. Det måste anses ytterligt anmärkningsvärt. Ett ämne som sedan 2017 är helt förbjudet för häst i Frankrike; i en gemensam kommuniké från trav- och galoppförbunden (Le Trot/France Galop) gick man då ut till alla verksamma tränare i hästnäringen. I dokumentet slog man bestämt fast att de medel som inkluderar specifika substanser som Carbesia gör och när det gäller att bekämpa parasiter INTE överhuvudtaget ska användas på häst. Medel som innehåller en typ av substanser som kan bedömas som farliga och inte minst giftiga.

***

Jag tror vi (jag) behöver tala klarspråk den här gången. Dels om att det här handlar om systematisk dopning och ingenting annat. Dels det faktum att jag vid det här laget är ganska trött på Jerry Riordan (se också granskningen om hans slangning). Trött på hans ageranden och flertalet dopningshistorier, trött på hans fusk, trött på hans ordrika och invecklade bortförklaringar.

Och runt honom finns det kuskar som konstant kör åt honom. Johan Untersteiner – med över 200 egna hästar att ta hand om – gör det regelbundet när han har möjlighet. Gustav Johansson, Wilma Karlsson, Victor Rosleff, med flera.

Kan vi kanske bestämma att vi – travsporten – denna dag vaknar upp lite ytterligare?

Till sist; var det intressant att STAD:s veterinärkunnige Gunnar Rangul var av avvikande mening kring just Carbesia-fallen och ville att påföljden mot bakgrund av det skulle bli 12 månaders avstängning samt böter på 100.000 kronor (se bilden nedan).

Henrik Ingvarsson
henrik.ingvarsson@telia.com

Växte upp i den kritvita travfläcken Blekinge, men lyckades via en halvkringlig väg på något vis ändå ”trilla dit” i tidiga tonår.

follow me